Progresul Ezeriş ia un punct şi câştigă loteria penaltiurilor în faţa Victoriei Zăbrani

Progresul Ezeris 1

Campioanele Caraş-Severinului şi Aradului, Progresul Ezeriş şi Victoria Zăbrani, au deschis sâmbătă după-amiază lupta pentru promovare în Regiunea 4 Vest. Primul meci al turneului de baraj pentru accederea în Liga a III-a a consemnat o confruntare relativ echilibrată, cu puţine faze fierbinţi în cele două careuri.

Progresul Ezeriş a deschis scorul prin Milan Cheda, în minutul 59, dar formaţia din Zăbrani a restabilit egalitatea în minutul 74, dintr-un penalty transformat de Eduard Zele. Pentru că tabela nu s-a mai modificat până la final, fiecare echipă a luat oficial câte un punct, iar combatantele au trecut la executarea loviturilor de departajare — acest criteriu urmând să fie luat însă în calcul doar la finalul mini-turneului, în cazul unei egalităţi perfecte între două echipe.

La loteria penaltiurilor, cărăşenii şi-au stăpânit mai bine nervii şi au reuşit să se impună cu scorul general de 3-2, reuşitele Progresului fiind semnate de Zamfir şi Drăgoi.

Următorul meci din această minigrupă este programat pe 5 august, când campioana Gorjului, Ştiinţa Turceni, va evolua contra Victoriei Zăbrani. Barajul de la Hunedoara se va încheia în data de 9 august, cu meciul dintre Progresul Ezeriş şi Ştiinţa Turceni. La final, prima clasată va promova direct în Liga a III-a.