Goluri, nervi şi cartonaşe roşii la meciul Ezeriş – Bozovici

ezeris bozovici 9

Progresul Ezeriş – Nera Bozovici 2-0 (0-0)

În etapa cu numărul 24 a Ligii a IV-a, Progresul Ezeriş a jucat sâmbătă, 25 mai, pe Stadionul Gloria din Reşiţa, cu Nera Bozovici.

Meciul a început cu două ocazii ale gazdelor, irosite de Simion, în minutele 4 şi 8, când a trimis pe lângă poarta apărată de Farago.

Oaspeţii au ripostat în minutul 13, prin Constantin, care a trimis o torpilă de la 25 de metri, însă Andrici a reţinut.

În minutul 22, Simion a mai irosit o ocazie de a înscrie, iar peste doar două minute, mingea a ajuns în careu la Cocoşilă, însă şutul de la 14 metri al jucătorului echipei gazdă a fost pe direcţia portarului, iar Farago a reţinut. Goal-keeper-ul oaspeţilor a mai avut o intervenţie în minutul 28, când, după un aut executat de pe partea dreaptă, mingea a ajuns la Doană, voleul excelent, de la 22 de metri, al acestuia fiind respins în ultimă instanţă în corner de Farago.

Cei de la Bozovici au început partea secundă cu un presing agresiv şi o uşoară dominare teritorială, însă neconcretizate în faze periculoase pentru poarta adversă. Cu timpul, gazdele au echilibrat şi chiar au trecut la conducerea jocului, însă acţiunile lor nu au fost clare, fapt care l-a făcut pe antrenorul Marian Meşinschi să le ceară jucătorilor săi să nu mai arunce mingile pe sus, în careu, ci să paseze la firul ierbii. Drept urmare, Ezerişul a deschis scorul în minutul 75, când Curcudel a centrat de pe stânga, Ciurea a retrimis în centrul careului, Albu a deviat cu capul, iar Marişescu a reuşit să trimită balonul în poarta apărată de Farago.

Oaspeţii au replicat în minutul 79, când Ţîră a luat o fază pe cont propriu pe partea dreaptă, a intrat în careu şi, după ce a trecut de doi apărători ai gazdelor, a şutat puternic de la 12 metri, la colţul scurt, însă Andrici a reuşit să devieze în corner.

În minutul 84, Gherghel l-a angajat cu o pasă de peste 40 de metri pe Ciurea, iar acesta, deşi talonat de Voin, a reuşit să trimită un lob din marginea careului, care l-a surprins pe Farago, ducând scorul la 2-0. În acel moment cei de la Bozovici au reclamat un henţ la preluarea lui Ciurea, iar cum asistentul Cristian Voina nu a semnalat nimic, s-au năpustit spre acesta, creându-se un meleu, după ce nervii s-au mai calmat centralul Cosmin Corocan arătându-le cartonaşul roşu atât lui Vlădulescu, cât şi lui Ţîră, de la oaspeţi.

Progresul Ezeriş: D. Andrici, M. Pisoi, M. Albu, R. Gherghel, M. Curcudel, Al. Cocoşilă, A. Sîrbu, R. Ciurea, I. Simion (min. 57, D. Guţu), C. Doană (86, P. Corneanu), H. Marişescu (82, Al. Leonte). Antrenor, Marian Meşinschi.

Nera Bozovici: I. Farago, D. Chiurtu, N. Voin, L. Radu, I. Stoinel (75, Al. Blaj), C. Cîrpan, C. Ţîră, D. Constantin, Gh. Bolvănescu (65, F. Bîta), C. Vlădulescu, L. Iapă; rezerve: D. Budescu, C. Simion. Antrenor, Nicuşor Voin.

A arbitrat la centru Cosmin Corocan, asistat la cele două linii de Cristian Voina şi Denis Bădica. Observatori: Antonie Burtea, Petru Herghelegiu.