Viaţă grea în Liga Zimbrilor: handbaliştii rosso-neri, învinşi şi de CSM Făgăraş

csm resita handbal

Handbaliştii rosso-neri n-au avut noroc nici în etapa a 8-a, care le-a pus în faţă o formaţie de un nivel valoric apropiat: CSM Făgăraş, o altă grupare cu un start modest în actualul sezon. Prima repriză a întâlnirii a consemnat un joc relativ echilibrat, cu o uşoară superioritate a Reşiţei, care a şi condus pe tabelă timp de 20 de minute. Echipa din Făgăraş a revenit însă în finalul reprizei, iar pauza a găsit cele două echipe la egalitate, scor 13-13.

Jocul a devenit foarte spectaculos în partea a doua, cu o formaţie reşiţeană dezlănţuită în debutul reprizei. În doar 11 minute, elevii lui Bojan Butulija au reuşit să se desprindă la 5 goluri, 20-15, dar acest avantaj consistent nu a fost de ajuns pentru a asigura victoria rosso-nerilor. CSM Reşiţa a fost depăşită clar în ultimul sfert de oră, iar formaţia din Făgăraş a reuşit o spectaculoasă răsturnare de situaţie şi s-a impus la limită, scor 28-27.

CSM Reşiţa: Szopka, Simulescu (1), Dumuta – Jevtic (9), Bahan (6), Ignat (4), Milosevic (4), Vulpe (2), Bărbuş (1), Mledenciu, Radosavlevici, Daia, Starchenko, Trifkovic, Bondoc, Kirsch.

Fără victorie în actualul sezon, CSM Reşiţa ocupă ultimul loc al clasamentului, şi e foarte puţin probabil ca rosso-nerii să mai scoată vreun punct în turneul cu numărul doi. Duminică, în ultima zi a competiţiei de la Sfântu Gheorghe, reşiţenii întâlnesc, de la ora 13:15, liderul Dinamo Bucureşti.