Rosso-nerii se întorc cu un punct din Capitală. Metaloglobus – CSM Reşiţa 0-0

CSMR Metaloglobus

Arena Metaloglobus din cartierul bucureştean Pantelimon a găzduit astăzi partida dintre Metaloglobus Bucureşti şi CSM Reşiţa, întâlnire programată în cadrul etapei a 7-a a Ligii secunde. Aflată pe locul patru al clasamentului, formaţia din Capitală era favorită, dar Reşiţa a dat o replică foarte bună bucureştenilor, elevii lui Pelici confirmând încă o dată că joacă mai dezinvolt în deplasare.

Prima repriză a fost una fără istoric, dar jocul a devenit mai dinamic după pauză, în primul rând graţie eforturilor ofensive ale reşiţenilor. În debutul reprizei secunde, Nini Popescu şi Dat au dat emoţii bucureşenilor, iar în minutul 79 Victoraş Astafei a avut de asemenea o mare ocazie de a deschide scorul. Metaloglobus a revenit în joc pe final, dar nici atacurile bucureştene nu s-au concretizat pe tabelă. Ultima fază a meciului putea aduce victoria reşiţeană: în prelungiri, Caramalău a văzut cartonaşul roşu pentru fault ca ultim apărător la Astafei, Nini Popescu a executat lovitura liberă, iar Raşoveanu a ratat din careu şansa unui gol decisiv. Metaloglobus – CSM Reşiţa, scor final 0-0, şi rosso-nerii îşi păstrează invincibilitatea în deplasare.

CSM Reşiţa – Alberto Cobrea, Caius Lungu , Alin Dudea , Laurenţiu Breşneni, Lorenzo ACKA, Cristian Danci, Denis Bronzan, Nini Popescu, Emanuel Dat, Cătălin Bagherea, Laurenţiu Buş.

După acest joc, CSM Reşiţa are în cont 8 puncte. În etapa următoare, pe 17 octombrie, rosso-nerii ar urma să întâlnească acasă formaţia Pandurii Lignitul Târgu Jiu. Nu e însă sigur dacă Pandurii vor continua competiţia. Echipa gorjeană a fost exclusă din campionat, apoi, în urma cererii depuse la TAS, FRF a decis reprimirea oltenilor în competiţie, până la soluţionarea cazului de către forul de la Lausanne.