Fotbaliştii CSM Reşiţa au revenit din cantonament

CSM Resita cantonament

Cele două săptămâni de cantonament petrevute de rosso-neri s-au încheiat într-un mod pozitiv, jucătorii antrenați de Alin Minteuan revenind pe Valea Domanului cu patru victorii si o înfrângere din cele cinci meciuri amicale susținute în această perioadă. Rezultatele din partidele de pregătire au fost următoarele: 3-1 cu ASU Politehnica Timișoara, 2-1 cu CSM Deva, 3-0 cu Progresul Ezeriș, 2-1 cu Ripensia Timișoara, 1-2 cu FCU Craiova 1948.

Înfrângerea a venit din partea liderului ligii secunde, FC U Craiova 1948, în meciul disputat sâmbătă, 6 februarie, la Drobeta Turnu-Severin, prima repriză încheindu-se în favoarea CSM Reşiţa, pentru ca în repriza a doua oltenii să marcheze două goluri, partida terminându-se în favoarea echipei craiovene.

Alin Minteuan, tehnicianul principal al echipei reșițene, este optimist, el declarând: ”După partida din deplasare, de la Csikszereda (din 20 februarie), vom trage linie și astfel vom vedea ce obiectiv ne stabilim, Ținând cont de situația din clasament, acesta ar trebui să fie evitarea de la retrogradare, dar să vedem…”

Antrenorul Minteuan a reușit să urce echipa în clasament, aceasta situându-se acum pe locul 14, la opt poziții și cinci puncte distanță de zona play-off, dar până la finalul sezonului competițional mai sunt șase etape de jucat.