3-0 cu Alba Iulia şi CSM Şcolar Reşiţa urcă pe locul II, până mâine

CHISINEU CRIS 2

După meciul neconcludent din etapa trecută, când s-a chinuit pe teren propriu cu Millenium Giarmata, scor 2-1, elevii antrenaţi de Leo Doană au făcut un meci bun astăzi la Alba Iulia, impunându-se în faţa Unirii la un scor de neprezentare.

În prima repriză, doi au fost jucătorii reşiţeni care s-au remarcat în mod deosebit. Ca de obicei, Săulescu, faultat în două rânduri în suprafaţa de pedeapsă, şi Vădrariu, care a transformat ambele lovituri de la 11 m, în min. 18 şi 25.

Cu 2-0 la pauză, oaspeţii au jucat degajat, parcă vrând să arate că diferenţa de puncte şi de locuri în clasament între cele două echipe nu este deloc întâmplătoare. În min. 55, Toma a luat o acţiune pe cont propriu, a driblat mai mulţi apărători şi din 6 metri a şutat în poartă pentru 3-0.

CSM Şcolar: Zimmermann – Szijj, Bactăr, Vlădia, Banac – Săulescu, Bresneni, Toma, Musteţa – Vădrariu, Staicu.

După pauză au mai intrat; Babei, Ene, Velcotă, Mierlici.

Până mâine, când fruntaşele seriei, Şoimii Lipova şi Metalurgistul Cugir vor juca în deplasare la Lunca Teuz Cermei, respectiv pe teren propriu cu Cetate Deva, CSM Şcolar urcă pe locul II, cu 41 p, la egalitate cu Metalurgistul şi cu un punct în spatele liderului.

Despre meciul de la Alba Iulia, preşedintele grupării din Valea Domanului, Cristi Bobar, ne-a declarat: „Ne bucuram de fiecare victorie şi de fiecare dată le spun jucătorilor că nu vreau nuntă după un meci câştigat, şi nici înmormântare la înfrângere. Pentru noi fiecare partidă este importantă pentru că poţi să câştigi şapte meciuri la rând, dar dacă pierzi unul singur, suporterii te taxează imediat. Miercuri ne aşteaptă un meci foarte greu, acasă cu Metalurgistul Cugir, o echipă solidă, cu jucători experimentaţi, şi plătiţi bine“.