CSM Şcolar a învins, dar nu a convins nici de această dată!

CU GIASRMATA MILLENIUM

O nouă victorie chinuită pe teren propriu în faţa echipei de pe locul 13, a seriei a IV-a din Liga a III la fotba, Millenium Giarmata. La un moment dat, jucătorii antrenaţi de Leo Doană au lăsat impresia că nu pot mai mult de atât. La sfârşitul partidei, de la jucători la conducători, gazdele s-au bucurat de parcă ar fi învins liderul la el acasă şi ar fi trecut pe primul loc. Ba, mai mult, antrenorul Leo Doană a avut o ieşire nepotrivită faţă de-o parte a presei, la părăsirea terenului, o descărcare nervoasă după un meci câştigat foarte greu.

Surprinzător, oaspeţii au început mai bine meciul şi, în min.12 au deschis scorul. George Beloescu a recuperat mingea în apropierea careului advers, a croşetat doi adversari şi a şutat puternic şi plasat în stânga portarului Zimmermann.

A urmat o cursă de urmărire, însă reşiţenii s-au dovedit neputincioşi nu doar în faţa careului, ci şi la mijlocul terenului, în timp ce oaspeţii au încercat să profite de situţie şi să se desprindă pe tabelă. În min. 26 aceştia au înscris din nou, însă arbitrul a anulat golul pe motiv de ofsaid. Un minut mai târziu a fost rândul lui Săulescu să înscrie din 7 metri, însă arbitru a considerat că acesta se afla în afara jocului.

În min. 30, Săulescu, din nou cel mai bun jucător al gazdelor, a insistat într-un duel pe partea dreaptă, reuşind „să fure“ mingea adversarului şi să centreze la firul ierbii în careul mic, de unde Musteţa a reluat la rădăcina barei din dreapta portarului advers, egalând.

În min. 39 Roşca a reluat slab balonul centrat de acelaşi Săulescu, iar la pauză tabela arăta un echitabil 1-1.

La reluare, Bresneni a avut şi el posibilitatea de a duce echipa în avantaj, însă şutul său, din unghi, a nimerit bara pe colţul scurt, pentru ca în min. 57 Staicu să şuteze razant cu bara transversală. Golul izbăvitor avea să vină în min. 84, Bresneni şutând pe jos, din careu, în colţul lung al porţii, stabilind scorul final: CSM Şcolar-Millenium Giarmata 2-1.

CSM Şcolar: Zimmermann – Szijj, Bactăr, Vlădia, Vlădia – Săulescu, Bresneni, Toma, Musteţa – Roşca, Staicu. După pauză au intrat: Vădrariu, Mierlici, Velcotă şi Babei.

Giarmata: Narita – Sporin, Cochintu, Covăsală, Negrei – Olteanu, Stupu, Fertu, Rosenblum – Ochea, Beloescu.