CSM Şcolar-Ghiroda şi Giarmata Vii, meci cu două penalty-uri pentru oaspeţi şi trei puncte în contul Reşiţei

GHIRODA GIARMATA VII APRILIE 4 3

Meci dificil pentru rossoneri în disputa de pe teren propriu cu Ghiroda şi Giarmata Vii, echipă de mijlocul clasamentului, antrenată de fostul internaţional, Paul Codrea. Elevii lui Leo Doană şi-au făcut singuri meciul greu, după ce la un momendat conduceau cu 2-0 şi lăsau impresia că vor câştiga lejer. Doar că, greşelile din apărare au fost speculate de oaspeţi care au egalat, iar pe finalul meciului au înscris încă o dată, şi tot la o greşeală de apărare. Per ansamblu, o victorie meritată, dar care ne-a arătat un lider puţin obosit înaintea asaltului final.

Reşiţa a deschis repede scorul, în min. 4 când Toma a fost faultat în careu, iar Vădrariu a transformat lovitura de la 11 metri. În min. 16 oaspeţii au înscris, însă la semnalizarea asistentului, centralul a anulat golul pe motiv de fault asupra portarului Zimmermann.

În min. 35, Marius Staicu a avut o execuţie de mare fineţe, mingea „mângâiată“ cu interiorul piciorului stâng s-a dus în colţul lung al porţii adverse, lăsându-l pe goalkeeper mut de admiraţie: CSM Şcolar-Ghiroda şi  Giarmata Vii 2-0!

În mod surprinzător, la acest scor oaspeţii se trezesc la realitate, înscriind în min. 37 prin Ghinescu care a transformat impecabil penalty-ul primit în urma faultului comis de Szijj asupra lui Budur. Trei minute mai târziu, oaspeţii au marcat din nou, prin Budur şi s-a intrat la pauză cu un surprinzător 2-2.

Nici după pauză jocul gazdelor nu s-a ridicat la nivelul aşteptat de cei peste 500 de spectatori din tribune (record de prezenţă în acest campionat). A venit, însă, min. 57 cu centrarea impecabilă a lui Vădrariu de pe dreapta, mingea a trecut prin faţa porţii iar Vlădia a înscris în colţul lung. În min. 68 se face 4-2 în urma golului înscris de Banac, din centrarea lui Staicu.

În prelungiri, arbitrul le-a acordat oaspeţilor o a doua lovitură de la 11 metri, la un fault în suprafaţa de pedeapsă, iar Jichici a redus diferenţa pe tabelă. Scor final 4-3 pentru CSM Şcolar Reşiţa.

CSM Şcolar: Zimmermann – Szijj, Bactăr, Vlădia, Vadasis – Velcotă, Toma, Bresneni, Vădrariu – Staicu, Roşca.

Au mai jucat: Babei, Musteţea, Banac.

Ghiroda şi Giarmata Vii: Gakos Markos – Mancaş, Giuricici, Ghinescu, Ţugui – Bocşan, Lazăr, Semeniuc, Hotca – Sofran, Budur.

Chişineu Criş – Teuz Cermei     2-1

Clasament, după etapa a 25-a a Ligii a III-a la fotbal: 1. CSM Şcolar Reşiţa – 53 p; 2. Şoimii Lipova – 52 p; 3. ACS Dumbrăviţa – 46 p; 4. Metalurgistul Cugir 45 p