Progresul Ezeriş, fără puncte după primul examen în Liga a III-a

Progresul455

Nici promovarea n-a fost uşoară, dar menţinerea în Liga a III-a pare a fi o provocare şi mai serioasă pentru inimoasa formaţie cărăşeană Progresul Ezeriş. Elevii lui Adrian Enăşescu au dat în weekend primul examen în eşalonul al treilea al fotbalului românesc. Debutul cărăşenilor s-a produs pe terenul echipei Progresul Pecica, acolo unde Ezerişul a făcut un joc curajos, reuşind să menţină echilibrul timp de o repriză.

Primele 45 de minute au consemnat şanse de gol la ambele porţi, cărăşenii Rusnac şi Jula având ocazii bune de a-şi aduce echipa în avantaj. În partea a doua a meciului, o uşoară cădere fizică a Ezerişului a permis gazdelor să controleze jocul şi să marcheze de două ori, prin Capătă (min. 50) şi Bozian (min. 73). Progresul Pecica – Progresul Ezeriş, scor final 2-0, şi cărăşenii se întorc fără puncte după prima deplasare din Liga a III-a.

„Pentru a reuşi să câştigăm, trebuie să învăţăm să şi pierdem”, a spus Cristian Şodâncă, preşedintele grupării din Ezeriş, după un meci din care nou-promovata cărăşeană are, cu siguranţă, multe de învăţat. În celelalte meciuri ale rundei inaugurale din seria a 8-a s-au înregistrat rezultatele:

Avântul Periam – ACS Poli Timişoara 1-1

Şoimii Lipova – Gloria Lunca Teuz Cermei 3-1

CSC Dumbrăvița – Fortuna Becicherecu Mic 3-0

CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – Crişul Chişineu Criş 2-2

În etapa a doua, Progresul Ezeriş va evolua acasă, pe stadionul din Caransebeş, în compania formaţiei CSC Dumbrăviţa. Partida este programată în data de 19 septembrie, de la ora 17.00.