Liga Zimbrilor, la handbal: CSM Reşiţa a dezamăgit din nou, în partida de acasă cu Minaur Baia Mare

CU MINAUR

La Reşiţa va fi sărbătoare în ziua în care echipa de handbal băieţi, care evoluează în prima ligă a ţării, va obţine primul său succes în această ediţie de campionat. După cum au evoluat astăzi, elevii antrenaţi de Ilie Vaidasigan, acest lucru nu se va întâmpla prea curând.

După înfrângerea la limită din etapa precedentă, în deplasarea de la Bucureşti, cu Steaua, ne-am aşteptat ca duminică după amiază jucătorii echipei CSM Reşiţa să dovedească că merită să evolueze în Liga Zimbrilor, chiar dacă au întâlnit, în etapa a IV-a, pe Minaur Baia Mare, un nume cu tradiţie în handbalul românesc.

La fel ca în meciul cu CSM Bacău, reşiţenii au avut un debut foarte slab, oaspeţii conducând cu 2-0, 6-2 şi 10-3 în min. 15. Diferenţa a crescut constant, ajungându-se la un momenta dat la 12 goluri, 3-15, între cele două echipe. Practic, Csepreghi, cehul Kotrc, Căbuţ şi ceilalţi băimăreni au zburdat pe teren în primul sfert de oră.

După 18-7 înregistrat la pauză, antrenorul oaspeţilor a ales să-i odihnească pe titulari şi să introducă în echipă jucători mai puţin rodaţi. Aşa se explică faptul că diferenţa dintre cele două echipe a scăzut, ajungându-se în final la 26-22 pentru Minaur.

Antrenorul Ilie Vaidasigan a mulţumit spectatorilor pentru susţinere, iar despre meci a spus că prima repriză a fost una dezastruoasă: „Poate din cauza presiuni sau din motive pe care, sincer, nu le ştiu, acasă nu reuşim să facem ceea ce ne dorim, să jucăm ceea ce pregătim la antrenamente. Repriza a doua am intrat în joc, dar din păcate diferenţa de pe tabelă a fost prea mare ca să fi putut remonta rezultatul“.