Fotbal fără goluri, dar cu mult spectacol! CSM Reşiţa – Politehnica Timişoara 0-0

csm resita poli tim

Etapa a 4-a a ligii secunde a adus astăzi la Reşiţa formaţia ASU Politehnica Timişoara, una dintre revelaţiile debutului de campionat. Cu 7 puncte adunate din primele trei etape, alb-violeţii au venit în Valea Domanului hotărâţi să profite de startul ezitant al rosso-nerilor în actualul sezon. De remarcat că ambele formaţii au avut sprijinul fanilor, care au „driblat” încă o dată măsurile restrictive privind accesul pe stadion. Cocoţaţi pe muchia zidului din spatele tribunei a doua, membrii Guardiei Ultra şi cei ai galeriei timişorene au făcut show şi şi-au încurajat necontenit favoriţii.

Derbiul din teren a consemnat un joc agreabil, cu ocazii la ambele porţi, dar fără modificări pe tabela de scor. Rosso-nerii au rezistat în faţa ofensivei timişorene, au echilibrat jocul şi au avut la rândul lor multe momente bune la poarta alb-violeţilor. Cele mai spectaculoase şanse de gol s-au consemnat la mijlocul reprizei secunde: în minutul 69, timişoreanul Alex Munteanu a sutat violent în vinclul porţii reşiţene, de unde mingea a revenit în teren, iar un minut mai târziu, lovitura de cap a lui Cristi Danci a trimis mingea, de la doar 6 metri, în bara porţii alb-violeţilor. Partida s-a încheiat la egalitate, 0-0, rezultat care reflectă în bună măsură raportul de forţe din teren.

„Vreau să încep prin a mulţumi ambelor galerii. Ăsta este fotbalul, spectacolul sportiv e pentru suporteri, să poată veni la stadion, să-şi încurajeze echipa, şi într-o asemenea atmosferă poate ieşi un joc frumos. Cred că a fost un joc frumos, disputat, cu ocazii de ambele părţi. Rezultatul final pare echitabil, au fost bare de o parte şi de alta, ocazii la ambele porţi, asta este. Mergem înainte, sunt multe curiozităţi la meciul acesta, dar la sfârşit putem spune că a câştigat Banatul, prin acest joc şi prin atmosfera creată de suporteri. Felicit pentru fair-play ambele galerii. În plan personal, vreau să dedic acest punct memoriei mamei mele, care, dacă ar fi trăit, ar fi împlinit ieri 68 de ani. Despre joc, pot spune că am început bine, ne-am creat şi noi ocazii. Ştiam că întâlnim o echipă care are doi atacanţi foarte valoroşi, poate printre cei mai în formă atacanţi din seria noastră, ştiam că este o echipă reactivă, care valorifică bine spaţiile şi va încerca să trimită mingi în spatele liniei noastre de fund. În multe momente am reuşit să contracarăm, dar au avut şi ei şansele lor, când au scăpat şi au fost aproape de gol. Felicit oaspeţii şi pe Tavi Benga pentru începutul bun de campionat. Noi luăm fiecare meci în parte şi încercăm să scoatem maximum din fiecare joc. Încă nu avem omogenitatea lor, ei au păstrat un nucleu de bază la care s-au adăugat doi-trei jucători, pe când la noi au fost mai multe schimbări”, a declarat după meci Alexandru Pelici, antrenorul formaţiei reşiţene.

„Un rezultat de egalitate de care mă declar puţin nemulţumit, pentru că am venit să câştigăm la Reşiţa. S-a văzut acest lucru şi din abordarea noastră, am încercat să jucăm ofensiv şi, din punctul meu de vedere, am controlat jocul în cea mai mare parte a timpului. În prima repriză am avut nişte situaţii foarte mari de a marca, în partea a doua au fost mai puţine, dar puteam închide jocul în prima repriză, pentru că am avut 4-5 ocazii imense. Puteam să câştigăm astăzi la Reşiţa. Felicit şi echipa reşiţeană, mai ales pe prietenul meu Alex Pelici, şi le urez succes în continuare. Noi sperăm să adunăm puncte în continuare şi să ne menţinem în fruntea clasamentului. Indiferent dacă vom juca acasă sau în deplasare, vom aborda partidele la victorie ca să-i mulţumim pe suporterii noştri, care sunt fantastici. După cum aţi văzut, ne însoţesc peste tot, chiar dacă nu pot fi pe stadion, şi asta contează foarte mult pentru noi”, a spus la final antrenorul Politehnicii, Octavian Benga.

După acest meci, Politehnica Timişoara are 8 puncte în cont, iar rosso-nerii reşiţeni au adunat 4. În etapa viitoare, pe 26 septembrie, CSM Reşiţa joacă la Gloria Buzău, iar Poli primeşte vizita concitadinei Ripensia.