Caransebeşul face golaveraj cu Oţelu Roşu

caransebes otelu rosu 12

Viitorul Caransebeş – Şoimii Oţelu Roşu 10-0 (3-0)

În etapa cu numărul 23 a Ligii a IV-a, Viitorul Caransebeş a învins clar sâmbătă, 18 mai, pe arena din Teiuş, formaţia Şoimii Oţelu Roşu, oaspeţii făcând cât de cât faţă adversarilor doar în prima repriză

Scorul a fost deschis în minutul 25, când Negoescu, aflat pe stânga, a driblat un adversar, a intrat în unghi şi a şutat perfect de la 12 metri, la colţul lung, în vinclu. Peste două minute, Neagu aflat pe stânga, i-a aşezat balonul la 10 metri aceluiaşi Negoescu, care a şutat imparabil în stânga lui Radu, majorând avantajul gugulanilor. Gazdele au dus scorul la 3-0 în minutul 38, când portarul Radu l-a faultat pe Enache în suprafaţa de pedeapsă, acelaşi Enache a executat penalty-ul, însă Radu a ghicit colţul şi a respins, Negoescu a recuperat şi, deşi atacat de trei apărători, a şutat necruţător în plasă.

A fost nevoie de doar 7 minute din partea a doua a meciului pentru ca gugulanii să-şi mărească avantajul, în urma unei faze în care Negoescu a pătruns central, i-a pasat lui Enache, iar acesta l-a driblat pe Radu şi a trimis în plasă de la marginea careului.

S-a făcut 5-0 în minutul 59, după ce Jula, aflat pe stânga, l-a driblat pe Dănciulescu şi, din colţul careului, a trimis plasat la colţul lung.

Băieţii antrenaţi de Ion Bica şi-au mărit din nou avantajul în minutul 71, după ce Nicola l-a angajat pe Dragomir, care, dintre trei adversari, a şutat plasat în stânga lui Radu. Gugulanii au înscris iarăşi după doar două minute, când Jula a recuperat un balon la 20 de metri, a avansat nestingherit şi a şutat plasat din marginea careului mare.

Nicola a înscris pentru 8-0 în minutul 79, atunci când a intrat în careu pe partea dreaptă şi a şutat plasat de la 12 metri. Acelaşi Nicola a mai înscris în minutul 83, când a reluat cu capul, de la 8 metri, centrarea venită de pe stânga, de la Dragomir.

Scorul final a fost stabilit în minutul 88, când Nicola l-a angajat în adâncime pe Drăgoi, acesta a şutat de la 16 metri, însă mingea a nimerit într-un fundaş advers, caransebeşeanul a recuperat şi, rămas singur cu Radu, a trimis în plasă.

Viitorul Caransebeş: C. Birăescu, R. Stanislav, R. Cărăuşu, I. Drăgoi, N. Jula, I. Mărgan, C. Arnăut (min. 63, C. Govoşdeanu), A. Megheleş, D. Enache (63, Al. Nicola), A. Neagu (57, B. Dragomir), C. Negoescu (57, F. Boieriu-Ujică); rezervă, N. Stanca. Antrenor, Ion Bica.

Şoimii Oţelu Roşu: C. Radu, M. Goman (57, I. Mationi), G. Dănciulescu, S. Opruţ (46, R. Bodi), O. Dan, G. Anghel (65, L. Obrejan), C. Burchelea, A. Marco, G. Hrudei, S. Caia, D. Nedelcea (65, M. Pîrvu). Antrenor, Ioan Marcu.

A arbitrat la centru Cristian Chitucea, asistat la cele două linii de Cristian Voina şi Viorel Grindean. Observatori: Adrian Cocoş, Petru Herghelegiu.