Şoimii Oţelu Roşu – zbor confirmat!

soimii magica 6

În etapa cu numărul 6 a Ligii a IV-a, Zona Caransebeş, sâmbătă, 12 octombrie, la Oţelu Roşu s-a disputat partida din Şoimii, din localitate, şi Magica Caransebeş, meci încheiat cu victoria cu 3-1 a gazdelor, după ce, în runda precedentă, trecuseră cu un sec 4-0 obţinut în deplasare, la Rapid Buchin.

„Şoimii” au deschis scorul în minutul 5, când Opruţ, aflat pe aripa stângă, a profitat de o neînţelegere a fundaşilor adverşi, a centrat, iar Nedelcea a trimis de la 11 metri în plasă.

Portarul caransebeşean Melenciuc s-a evidenţiat în minutul 28, când Dan a centrat lung de pe stânga, Burchelea a reluat puternic de la 4 metri, iar goal-keeper-ul oaspeţilor a respins cu piciorul în corner.

Gazdele au mai înscris o dată în minutul 34, atunci când Nedelcea i-a pasat în adâncime lui Opruţ, acesta a scăpat singur spre poartă, Melenciuc a ieşit, însă atacantul gazdelor a şutat plasat pe lângă portarul caransebeşean.

Peste trei minute, Ispas l-a angajat cu o pasă filtrantă pe Pătruică, Melenciuc a ieşit în întâmpinare, însă jucătorul gazdelor l-a driblat şi a şutat din unghi, ducând scorul la 3-0.

Oaspeţii puteau reduce din handicap în minutele de prelungire ale primei reprize, când Godian, aflat pe partea stângă, a trimis un şut înşelător, de la 30 de metri, mingea întâlnind bara transversală a porţii apărate de Grecu.

Caransebeşenii au redus din handicap în minutul 71, când Jupnic a centrat de pe dreapta, Ştefaroi a trecut pe sub minge, apărarea gazdelor a respins, iar Pârvu, aflat la marginea careului, a şutat  plasat, fără speranţe pentru Grecu.

Gazdele puteau să-şi mărească avantajul în minutul 75, când Dan a trimis un şut excelent de la 30 de metri, însă Melenciuc s-a întins şi a reuşit să scoată mingea din vinclu.

Şoimii Oţelu Roşu: E. Grecu, D. Vucescu, G. Dănciulescu, G. Hrudei, O. Dan, C. Burchelea, G. Anghel, D. Ispas, S. Opruţ (min. 77, R. Sava), D. Nedelcea (82, R. Tudosie), A. Pătruică (65, M. Goman); rezerve: I. Mationi, M. Pîrvu. Antrenor, Constantin Marcu.

Magica Caransebeş: D. Melenciuc, S. Badescu, Al. Ristache, A. Alexin (82, I. Marian), I. Vartic (68, I. Jupnic), C. Maria-Mare, D. Birtea, P. Godian, Gh. Valuşescu, V. Ştefaroi, S. Dovlete (20, C. Pârvu); rezerve: G. Simescu, R. Gabriel. Antrenor, Dan Doran.

A arbitrat la centru Cosmin Corocan, asistat la cele două linii de Cristian Voina şi Alexandru Marişescu, toţi din Reşiţa. Observatori: Florin Ştiube (Reşiţa) şi Gheorghe Tiuch (Caransebeş