Viitorul Caransebeş, în semifinalele Cupei României

caransebes ezeris 5

Progresul Ezeriş – Viitorul Caransebeş 1-2 (1-0)

Miercuri, 10 aprilie, pe Stadionul Gloria din Reşiţa s-a disputat partida dintre Progresul Ezeriş şi Viitorul Caransebeş, din sferturile de finală ale Cupei României. Ezerişul a dominat cea mai mare parte a timpului, gugulanii mulţumindu-se doar cu câteva contraatacuri tăioase.

Gazdele au deschis scorul în minutul 18, după o diagonală de peste 40 de metri expediată de Burdan de pe partea dreaptă pe stânga, mingea a ajuns la Cocoşilă, care a întors în careu pentru Rusnac, şutul acestuia, de la 10 metri, făcând inutil plonjonul lui Birăescu.

După înscrierea golului, meciul s-a tensionat tot mai mult, iar nervii au răbufnit în minutul 35, când, în urma unui duel între Frenţ şi Curcudel, s-a format un meleu, jucătorii s-au îmbrâncit, iar asistentul Ghiţă Scînteie a fost trântit la pământ. După o scurtă consultare cu acesta, Roberto Svatsinka le-a arătat direct cartonaşul roşu lui Frenţ, de la oaspeţi, şi lui Măduţă, de la Progresul.

Băieţii antrenaţi de Ion Bica au egalat la chiar primul atac din repriza secundă, atunci când Negoescu i-a trimis o pasă în careului Jula, care a şutat puternic din unghi, învingându-l pe tânărul portar Manole.

În minutul 70, Ciurea l-a faultat la 30 de metri pe Jula, lovitura liberă executată de Negoescu trecând milimetric pe lângă vinclul drept al porţii lui Manole. Patru minute mai târziu, a fost rândul lui Negoescu să obţină o lovitură liberă de la 17 metri, pe care a executat-o tot el, plasat, însă balonul a nimerit stâlpul drept al porţii gazdelor.

Caransebeşenii au marcat golul victoriei în minutul 83, în urma unei faze realizate de Drăgoi şi Jula, acesta din urmă trimiţând un lob, de la 12 metri, peste portarul Manole şi consemnând astfel calificarea echipei caransebeşene în semifinalele Cupei României.

Progresul Ezeriş: C. Manole, F. Burdean, R. Gherghel, P. Măduţă, M. Curcudel, R. Ciurea, Al. Urlică, Al. Rusnac (min. 72, H. Marişescu), C. Roşu (87, M. Pisoi), Al. Cocoşilă (84, Al. Leonte), A. Bobină; rezerve: P. Corneanu, M. Albu. Antrenor, Adrian Enăşescu.

Viitorul Caransebeş: C. Birăescu, C. Arnăut, R. Stanislav, I. Mărgan, N. Stanca, M. Frenţ, A. Megheleş, D. Drăgoi, Al. Nicola, N. Jula, C. Negoescu; rezerve: I. Ruicu-Kozma, F. Boieriu-Ujica, C. Nicoară, C. Govoşdeanu, A. Cut, D. Enache. Antrenor, Ion Bica.

A arbitrat la centru Roberto Svatsinka (Reşiţa), asistat la cele două linii de Ghiţă Scînteie (Moldova Nouă) şi Claudiu Gogu (Reşiţa). Observatori: Viorel Lolea (Reşiţa) şi Petru Herghelegiu (Bocşa).

Celelalte rezultate: Nera Bozovici – CS Oraviţa 3-7; AS 2017 Slatina-Timiş – Voinţa Lupac 0-4; Croaţia Clocotici – Viitorul Vrani 10-4.