Radiografia unei înfrângeri nemeritate: arbitraj părtinitor, un eliminat şi două bare

RAPID10

Douăzeci de ani au aşteptat suporterii reşiţeni pentru ca favoriţii lor să câştige disputa cu Rapid, echipă în faţa căreia pierdea cu 1-6 într-o duminică când, pe terenul de zgură a aterizat elicopterul cu George Copos, patronul de atunci al giuleştenilor. Astăzi, tot într-o zi de duminică, dar la prânz, în Valea Domanului nu a mai poposit Copos, ci brigada de arbitri condusă de Szabolcs Kovacs, fratele mai mic al cunoscutului cavaler al fluierului, Istvan Kovacs. Iar de aici, dezastru pentru echipa gazdă.

În min. 19 portarul oaspeţilor a respins în transversală mingea venită de pe dreaptă, iar în secundele următoare, Ehmann avea să deschidă scorul la un corner executat perfect de Vădrariu. 1-0 pentru CSM şi totul părea să se desfăşoare conform planului gândit de antrenorul Doană. Arbitrul avea să fie de altă părere pentru că, în min. 25 i-a arătat cartonaşul roşu aceluiaşi Ehmann, în urma unui presupus fault asupra lui Labeu din postura de ultim apărător. Din zece arbitri, cu siguranţă că mai mult de jumătate nu ar fi rupt echilibrul unei partide la mijlocul primei sale reprize. La cei 31 de ani ai săi, Szabolcs Kovacs a vrut să arate că el este stăpân pe teren.

Din acel moment, Reşiţa s-a retras încercând să-şi apere fragilul avantaj şi să încerce să speculeze pe contraatac spaţiile lăsate libere de oaspeţi. Gazdele au rezistat un sfert de oră căci, în min. 40 Djurici a reluat în gol centrarea vârfului Roskopf.

După pauză, Reşiţa a cedat mijlocul terenului, a continuat să se apere, în timp ce Rapid a dominat, dar fără să înscrie. Roskopf a ratat câteva bune ocazii, în timp ce arbitru a fluierat mai tot timpul împotriva gazdelor. Cu două minute înainte de finalul celor 90 de minute regulamentare, Roskopf avea să înscrie cu capul, spre disperarea lui Zimmermann, unul dintre cei mai buni jucători ai CSM. La ultimul atac al gazdelor, Coman a reluat cu capul în stâlpul din stânga portarului rapidist.

Un cuvânt de bine pentru cei aproape 7.000 de spectatori, dar şi pentru galeria condusă de Marcel Guşcă.

CSM Reşiţa:  Zimmermann – Banac, Ehmann, Vladia, Vădrariu – Danci, Cristea – Săulescu – Dat, Ene, Poiană

Au mai jucat: Velici şi Coman

Rapid: Tătaru – I. Voicu, Manole, Mallo, Oanea – Djuric, Jorza – Hlistei, Labeau, Sefer – Roskopf