Progresul Ezeriş învinge Caransebeşul la el acasă

magica ezeris 5

Duminică, 23 februarie, pe stadionul din Balta Sărată s-a disputat întâlnirea amicală dintre Magica Caransebeş şi Progresul Ezeriş, oaspeţii reuşind să se impună cu un sec 4-0, la pauză scorul fiind de 2-0.

Scorul a fost deschis în minutul 12, când Străin a trimis o pasă lungă pe dreapta, Boieriu a trecut pe sub mingea care a ajuns la Costescu, acesta a intrat în careu şi, de la 14 metri, l-a învins cu un şut sec pe Ruicu-Kozma.

Cei de la Progresul şi-au mărit avantajul trei minute mai târziu, după o fază în care Marian Musteţea a centrat de pe dreapta, mingea, bâlbâită de fundaşii gazdelor, a ajuns la acelaşi Costescu, care a şutat plasat, la colţul lung, fără speranţe pentru Ruicu-Kozma.

În partea a doua a întâlnirii, tehnicianul Progresului a aruncat în luptă şi garda veche, menajată în prima repriză, după efortul depus în partida de sâmbătă, cu Poli, iar gazdele au ieşit mai curajos la joc.

Băieţii antrenaţi de Adrian Enăşescu şi-au mărit avantajul în minutul 61, după ce Rusnac a centrat pe jos, de pe dreapta, în careu, iar Kawagoe l-a executat cu un şut sec pe portarul gazdelor.

Scorul final a fost stabilit în minutul 83, când mingea a ajuns pe aripa stângă la Secula, acesta a centrat la 16 metri, iar Kawagoe, la marginea careului, a avut timp să-şi aşeze balonul şi să-l trimită plasat, în dreapta lui Melenciuc.

Magica Caransebeş: I. Ruicu-Kozma, F. Bunea, C. Govoşdeanu, C. Toma, G. Dănciulescu, F. Boieriu, S. Dovlete, S. Badescu, Al. Frenţ, D. Nedelcea, B. Pîrvu; au mai intrat pe parcursul meciului D. Melenciuc, Al. Pinti, I. Vartic, A. Alexin, S. Oni, Al. Marian, Al. Ristache, A. Ivanici. Antrenor, Sorin Costachi.

Progresul Ezeriş a început în formula C. Birăescu, R. Ciurea, P. Măduţă, G. Koschling, Marius Musteţea, F. Costescu, Al. Urlică, R. Costachi, Marian Musteţea, L. Străin, S. Isarie; au mai evoluat P. Careba, D. Drăgoi, Al. Rusnac, A. Megheleş, T. Kawagoe, P. Secula, I. Simion, Al. Leonte. Antrenor, Adrian Enăşescu.

A arbitrat la centru Petru Agasin Hamza, asistat la cele două linii de Florin Lascu şi Andrei Abălaşei.