Liga Zimbrilor, etapa a 11-a: CSM Reşiţa n-a reuşit să producă surpriza în faţa Potaissei Turda

CSMR Liga Zimbrilor 55

CSM Reşiţa n-a luat puncte nici în etapa a 11-a a Ligii Zimbrilor. De această dată, rosso-nerii reşiţeni au avut o misiune foarte dificilă în compania unui adversar de calibru: Potaissa Turda, echipă aflată pe locul trei în ierarhia primului eşalon masculin. Mare favorită în faţa unei formaţii reşiţene care n-a învins pe nimeni în actualul sezon, Potaissa a confirmat aşteptările şi a reuşit să se impună clar, cu scorul de 35-25 (22-12). Turda a fost echipa mai bună, a recunoscut la final antrenorul CSM-ului, Bojan Butulija.

„Diferenţa arată că ei au fost mai buni, au meritat victoria. Din păcate, noi nu am reuşit să facem ceea ce am vorbit înainte de meci. Am greşit exact în situaţiile despre care am vorbit şi pe care le-am pregătit. Îmi pare rău, din punctul meu de vedere, am pierdut deja jocul după primele 10 minute. Nu am avut destulă agresivitate în apărare în prima repriză. Ei au avut 14, iar noi, 8 faulturi. În repriza a doua s-au schimbat un pic lucrurile din acest punct de vedere, am făcut 10 faulturi, deci am ajuns în total la 18, în comparaţie cu Turda, care a făcut 7. Pot să zic că am câştigat a doua repriză pe partea de apărare. Foarte multe goluri am primit însă în prima repriză pe contraatac. Când primeşti 10 goluri pe contraatac, unu la unu cu portarul, nu ai ce să mai faci, nu există nicio tactică”, a spus Bojan Butulija.

Reșița: Szopka, Simulescu – Kbilashvili 6, Orjonikidze 4, Kirsch 3, Jevtic 3, Starchenko 2, Milosevic 2, Bote 1, Mledenciu 1, Bahan 1, Belchite 1, Trifkovic 1, Vulpe, Bărbuș, Heimbach. Antrenor: Bojan Butulija.

Etapa a 12-a a Ligii Zimbrilor este programată în data de 4 decembrie, când rosso-nerii vor avea ca adversară formaţia CSM Vaslui.