Ionel Văduva a obținut un rezultat remarcabil în cadrul Super Turneului de Șah Grand Prix de la Târgu Mureș

vaduva sah

Ieri în cadrul Super Turneului de Șah Grand Prix, etapa a II-a care a avut loc la Târgu Mureș, s-a disputat și un turneu de Șah BLITZ. La start s-au înscris 60 de participanți din mai multe țări: România, Israel, Moldova, Anglia, Irlanda.

Juniorul Ionel Văduva, în vârstă de 13 ani, legitimat la CSM Reșița, a obținut un rezultat remarcabil, cu 5 victorii din 7 partide, și s-a clasat pe locul 6 în clasamentul general, înaintea multor maeștri internaționali și naționali. Următoarea competiție la care va participa tânărul reșițean este Festivalul international de șah FISCA de la Cap Aurora, la categoria Open.