Derbiul Banatului n-a adus puncte Reşiţei: handbaliştii rosso-neri au cedat şi în faţa Politehnicii Timişoara

rosso neri handbal

Nici etapa a 6-a n-a fost cu noroc pentru echipa de handbal CSM Reşiţa, care caută cu disperare primele puncte din actualul sezon al Ligii Zimbrilor. N-a fost victorie nici în derbiul bănăţean cu SCM Politehnica Timişoara, alb-violeţii reuşind să se impună meritat, la o diferenţă finală de patru goluri. Echilibrul din teren s-a menţinut doar o jumătate de repriză, după care timişorenii au luat iniţiativa şi s-au desprins treptat pe tabelă. La pauză, Poli conducea cu 12-10, iar avantajul timişorenilor a crescut în partea a doua a întâlnirii. După cele 60 de minute regulamentare, Poli Timişoara s-a impus cu scorul de 27-23.

Golgheterii Politehnicii în acest joc au fost Marius Sadoveac şi Sergio Barros, ambii cu câte opt reuşite. Opt goluri şi-a trecut în cont şi Marius Bahan, cel mai inspirat marcator al Reşiţei.

Astăzi, de la ora 11.00, CSM Reșița se confruntă cu CSA Steaua București, în vreme ce SCM Politehnica Timișoara va întâlni pe CSM Bucureşti, de la ora 16.30.