Surpriza etapei în Valea Domanului: echipa CSM Reşiţa, egala liderului Ligii a II-a la Fotbal

69854459 377727469590479 4336381870338998272 n

Ceea ce n-au putut Rapid şi celălalte cinci echipe întâlnite de Turris Turnu Măgurele până acum în liga a II-a, iată că a reuşit CSM Reşiţa, astăzi, la matineu, în etapa a VI-a. Jucătorii antrenaţi de Leo Doană au obţinut un punct în faţa liderului autoritar de până acum, cu şase victorii din tot atâtea meciuri şi un singur gol primit.

În prima repriză, echipa finanţată de Dragnea jr. a împins jocul la poarta reşiţenilor, jucătorii au combinat pe trasee exersate la antrenamente, lăsând impresia că va câştiga meciul din Valea Domanului, fără să strălucească ca un veritabil lider ce este. Pe acest fond a venit primul gol al partidei, în min. 30, când, la o fază fixă, mingea a fost trimisă în careul gazdelor de unde Ciobanu a reluat cu capul în poarta lui Zimmerman. 0-1 şi teleormăneni antrenaţi de fostul internaţional stelist, Erik Lincar, şi-au creat alte două ocazii mari până la pauză, prin Pană şi Haită.

În minutul 42 a a avut loc o fază controversată, contestată vehement de jucătorii reşiţeni şi de spectatori. Săulescu a înscris singur cu portarul, asistentul de pe partea tribunei a II a semnalat offside, iar arbitrul central a anulat golul şi a întors faza, dictând o lovitură liberă, pentru Reşiţa, din afara careului, deoarece lăsase jocul să continue, la un fault comis înainte de sancţionarea lui Săulescu. La revenirea de la cabine, reşiţenii au jucat tot mai bine şi, în min. 57, au profitat de indecizia oaspeţilor care au pierdut o minge în careul gazdelor.

Zimmermann a aruncat mingea pe dreapta, Săulescu fiind pe fază a intrat în careu şi l-a învins pe portar cu un şut de la 12 m, lateral dreapta. 1-1 şi meciul s-a încins. Velici a avut posibilitatea de a da lovitura, în min. 71, însă mingea lovită de el cu capul a fost scoasă în extremis de portar de la rădăcina barei din dreapta porţii apărată de Duţu. În min. 80, Haită a avut şi el o ocazie clară de a trece cele trei puncte în contul oaspeţilor, doar că şutul său din 7-8 metri a fost apărat de Zimmermann.

Un rezultat echitabil, surprinzător pentru oasapeţi care, conform spuselor antrenorului Lincar, au venit să câştige la Reşiţa. CSM Reşiţa: Zimmermann – Acka, Danci, Vlădia, Vădrariu – Cristea, Poiană, Săulescu, Dat, Musteţa – Ene Daniel. Au mai jucat: Velici, Lazăr, Coman.