Caransebeşeanul Casian Ivan, premiat de Federaţia Română de Motociclism

casian ivan 1

Federaţia Română de Motociclism a organizat sâmbătă, 10 decembrie, la Bucureşti, Gala Campionilor 2022, manifestare la care a participat şi caransebeşeanul Casian Ivan, în vârstă de 15 ani, care a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului de premiere.

El a reuşit să se claseze pe locul I la General în Campionatul Naţional Intern Român de Enduro Cross, clasa Hobby, devenind astfel cel mai tânăr campion român de Enduro Cross din toate timpurile.

Casian Ivan este elev în clasa a IX-a la Liceul Tehnologic „Decebal” din Caransebeş. A început să practice acest sport de la vârsta de 10 ani, iar de doi ani s-a înscris în Clubul Lion Racing Team Sebiş.

Concursul Naţional Intern Român a cuprins anul acesta zece etape, din care Casian Ivan a câştigat două, în trei dintre ele s-a clasat pe locul II, iar în ultima, de la sfârşitul lunii octombrie, a ocupat locul III, după ce a trecut totuşi primul linia de sosire, dar a fost depunctat. La startul competiţiei s-au aliniat 90 de sportivi, care au parcurs cele 10 etape, limita de vârstă fiind 45 de ani.