Ultima bătălie pentru Liga a III-a! Progresul Ezeriş are nevoie de victorie cu Ştiinţa Turceni

Progresul Ez

Prima minigrupă a Regiunii 4 Vest a reunit la start trei campioane judeţene dornice să facă pasul spre Liga a III-a: Ştiinţa Turceni, fruntaşa din Gorj, Victoria Zăbrani, câştigătoarea din Arad, şi campioana cărăşeană Progresul Ezeriş.

Startul competiţiei s-a dat în urmă cu o săptămână, când Victoria Zăbrani şi Progresul Ezeriş au încheiat la egalitate, 1-1. Un meci cu regrete pentru cărăşeni, care au luat un singur punct după o confruntare pe care au dominat-o în cea mai mare parte a timpului de joc. În data de 5 august s-a disputat şi cea de-a doua partidă, Ştiinţa Turceni reuşind să se impună cu 3-1 în faţa Victoriei Zăbrani. Succesul gorjenilor s-a conturat însă pe fondul eliminărilor dictate în tabăra arădeană. Victoria a jucat în 10 oameni din minutul 21, şi a mai pierdut un jucător în minutul 54. Chiar şi în aceste condiţii, Ştiinţa Turceni n-a reuşit desprinderea decât în prelungiri, cu goluri marcate în minutele 90+1 şi 90+4.

Înaintea etapei finale, Turceniul conduce în minigrupă cu 3 puncte, locul doi fiind ocupat de Ezeriş, care are un singur punct în cont. Calculele sunt simple: pentru a câştiga minigrupa şi a promova direct, Progresul are nevoie de trei puncte contra campioanei din Gorj. Victoria e la îndemâna noastră, spune Adrian Enăşescu, principalul formaţiei cărăşene.

„Meciul de duminică, împotriva Ştiinţei Turceni, este unul decisiv. Noi avem norocul că jucăm după partida dintre cele două contracandidate, ştim exact rezultatul şi ce trebuie să obţinem noi în faţa gorjenilor. Avem încredere, şi cred că vom câştiga. Mă bazez pe faptul că am făcut un joc bun cu Zăbraniul, iar echipa a arătat un tonus destul de bun, comparativ cu adversara din Arad. Nu avem probleme de lot, a revenit şi Take (japonezul Takenori Kawagoe – n.r.), cred că va putea să evolueze şi el 45 de minute în meciul de duminică. Avem cam toţi jucătorii valizi şi sperăm să facem o figură frumoasă”, a declarat Adi Enăşescu.

Meciul Progresul Ezeriş – Ştiinţa Turceni se va disputa duminică, 9 august, de la ora 19.30, pe stadionul „Michael Klein” din Hunedoara. În aceeaşi zi, şi de la aceeaşi oră, se va disputa şi singurul meci din minigrupa a doua a Regiunii 4 Vest: pe stadionul comunal din Lupac, campioana Timişului, Avântul Periam, va înfrunta formaţia campioană din Hunedoara, Jiul Petroşani.