Trei zile de sărbătoare pe malul lacului Secu. Festivalul Etnica, la cea de a II-a ediție

etnica bun

În perioada 30 iunie-2 iulie, reșițenii sunt așteptați la ”La Șură, Loc Splendid” pentru a participa la cea de a II-a ediție a Festivalului Etnica. Trei zile cu muzică populară, prezentări de porturi și măști tradiționale, dansuri populare specifice tradițiilor fiecărei etnii și, nu în ultimul rând, cele mai alese preparate culinare.

𝐏𝐑𝐎𝐆𝐑𝐀𝐌 𝐄𝐓𝐍𝐈𝐂𝐀 𝟐𝟎𝟐𝟑

VINERI, 30 IUNIE – minoritățile germană și croată
10.00 – 23.00
ZONA DE OSPĂȚ – preparate culinare cu vânzare, asigurate de către terasele participante și producătorii locali ori din alte regiuni ale țării.

18.00 – 22.00
PROGRAM SCENĂ
– 𝐍𝐢𝐜𝐨𝐥𝐚𝐞 𝐅𝐔𝐑𝐃𝐔𝐈 𝐈𝐀𝐍𝐂𝐔 & 𝐅𝐨𝐫𝐦𝐚ț𝐢𝐚 𝐂𝐑𝐀𝐈 𝐍𝐎𝐔
– 𝐑𝐚𝐦𝐨𝐧𝐚 𝐕𝐈Ț𝐀, 𝐓𝐢𝐭𝐢𝐚𝐧 𝐏𝐔𝐈𝐂𝐇𝐈ȚĂ și 𝐕𝐈𝐑𝐓𝐔𝐎𝐙𝐈𝐈 𝐒𝐄𝐌𝐄𝐍𝐈𝐂𝐔𝐋𝐔𝐈
*
– 𝐎𝐫𝐜𝐡𝐞𝐬𝐭𝐫𝐚 𝐀𝐧𝐬𝐚𝐦𝐛𝐥𝐮𝐥𝐮𝐢 𝗠𝗔𝗥𝗜𝗔 𝗟Ă𝗧Ă𝗥𝗘Ț𝗨, 𝐬𝐨𝐥𝐢ș𝐭𝐢: 𝐌𝐚𝐫𝐢𝐚 𝐋𝐎𝐆𝐀, 𝐈𝐨𝐧 𝐃𝐑Ă𝐆𝐀𝐍, Ș𝐭𝐞𝐟𝐚𝐧 𝐏𝐎𝐏𝐄𝐒𝐂𝐔, 𝐍𝐢𝐜𝐨𝐥𝐞𝐭𝐚 𝐋Ă𝐓Ă𝐑𝐄Ț𝐔, 𝐂𝐚𝐫𝐦𝐞𝐧 𝐒𝐀𝐑𝐂𝐈𝐍Ă, 𝐑𝐚𝐥𝐮𝐜𝐚 𝐆𝐇𝐈Ș𝐄, 𝐂𝐥𝐚𝐮𝐝𝐢𝐚 𝐃𝐀𝐒𝐂Ă𝐋𝐔, 𝐂𝐢𝐩𝐫𝐢𝐚𝐧 𝐋Ă𝐓Ă𝐑𝐄Ț𝐔, 𝐌𝐞𝐥𝐢𝐧𝐝𝐚 𝐌𝐈𝐓𝐑𝐀𝐍
– 𝗭𝗜Č𝗞𝗔 & 𝗕𝗔𝗟𝗞𝗔𝗡 𝗠𝗨𝗦𝗜𝗖 𝗕𝗔𝗡𝗗 | 𝐒𝐧𝐞𝐣𝐚𝐧𝐜𝐚 𝐁𝐎Ș𝐂𝐀, 𝐌𝐢𝐥𝐞𝐧𝐤𝐚
𝐔𝐑𝐒𝐔𝐋
*
– 𝐂𝐨𝐫𝐮𝐥 𝐅𝐑𝐀𝐍𝐙 𝐒𝐓Ü𝐑𝐌𝐄𝐑
– 𝐅𝐨𝐫𝐦𝐚ț𝐢𝐚 𝐄𝐍𝐙𝐈𝐀𝐍 – 𝐆𝐄𝐍Ț𝐈𝐀𝐍𝐀
– 𝐌𝐀𝐑𝐈𝐀𝐍𝐍𝐄 & 𝐏𝐄𝐓𝐑𝐔 𝐂𝐇𝐈𝐑𝐈𝐋𝐎𝐕𝐈𝐂𝐈
– 𝐅𝐨𝐫𝐦𝐚ț𝐢𝐚 𝐈𝐍𝐓𝐄𝐑𝐌𝐄𝐙𝐙𝐎
– 𝐅𝐨𝐫𝐦𝐚ț𝐢𝐚 𝐑𝐄𝐒𝐈𝐂𝐙𝐀
– 𝐊𝐀𝐑𝐀𝐒𝐄𝐕𝐒𝐊𝐀 𝐙𝐎𝐑𝐀

SÂMBĂTĂ, 1 IULIE – minoritățile cehă și sârbă
10.00 – 23.00
ZONA DE OSPĂȚ – preparate culinare cu vânzare, asigurate de către terasele participante și producătorii locali ori din alte regiuni ale țării.
18.00 – 23.00
ZONA DE DEGUSTARE
Prezentare gastronomică și degustare preparate tradiționale cehești din zonele: Sumița, Bigar, Sfânta Elena și Gernik.

18.00 – 23.00
PROGRAM SCENĂ
– 𝐍𝐞𝐝𝐚 𝐔𝐊𝐑𝐀𝐃𝐄𝐍
– 𝐍𝐢𝐜𝐮 𝐍𝐎𝐕𝐀𝐂
– 𝐑𝐨𝐱𝐚𝐧𝐚 𝐌𝐀𝐆
– 𝐒𝐚𝐧𝐞𝐥𝐚 𝐌𝐈𝐋𝐎Ș
*
– 𝐎𝐑𝐂𝐇𝐄𝐒𝐓𝐑𝐀 𝐀𝐔 𝐁𝐀𝐍𝐀𝐓𝐔’
– 𝐀𝐧𝐬𝐚𝐦𝐛𝐥𝐮𝐥 𝐅𝐨𝐥𝐜𝐥𝐨𝐫𝐢𝐜 𝐁â𝐫𝐳𝐚𝐯𝐚
– 𝐑𝐨𝐛𝐞𝐫𝐭 𝐕𝐎𝐍𝐈𝐀𝐅𝐂𝐀 – 𝐚𝐜𝐨𝐫𝐝𝐞𝐨𝐧 (𝐄𝐢𝐛𝐞𝐧𝐭𝐡𝐚𝐥)
-𝐀𝐧𝐬𝐚𝐦𝐛𝐥𝐮𝐥 𝐝𝐞 𝐜𝐨𝐩𝐢𝐢 𝐝𝐢𝐧 𝐒𝐟â𝐧𝐭𝐚 𝐄𝐥𝐞𝐧𝐚

DUMINICĂ, 3 IULIE: minoritățile ucraineană, maghiară, romă
10.00 – 23.00
ZONA DE OSPĂȚ – preparate culinare cu vânzare, asigurate de către terasele participante și producătorii locali ori din alte regiuni ale țării.
18.00 – 23.00
ZONA DE DEGUSTARE
Degustare gulyas: preparat și oferit de minoritatea maghiară reprezentată de Asociația Platanus.
18.00 – 21.00
Expoziție măști populare a meșterului popular 𝐏𝐀𝐔𝐋 𝐁𝐔Ț𝐀 (Galați).

17.40 – 23.00
PROGRAM SCENĂ

– 𝐓𝐢𝐧𝐮 𝐕𝐄𝐑𝐄Ș𝐄𝐙𝐀𝐍
– 𝐃𝐚𝐧𝐢𝐞𝐥𝐚 𝐂𝐎𝐍𝐃𝐔𝐑𝐀𝐂𝐇𝐄
– 𝐑𝐨𝐛𝐞𝐫𝐭 𝐓Â𝐑𝐍Ă𝐕𝐄𝐀𝐍𝐔
*
– 𝐀𝐧𝐬𝐚𝐦𝐛𝐥𝐮𝐥 𝐃𝐎𝐈𝐍𝐀 𝐏𝐑𝐀𝐇𝐎𝐕𝐄𝐈| 𝐬𝐨𝐥𝐢𝐬𝐭 𝐓𝐚𝐢𝐚𝐧 𝐅𝐑Â𝐍𝐂𝐔
– 𝐎𝐫𝐜𝐡𝐞𝐬𝐭𝐫𝐚 𝐀𝐔 𝐁𝐀𝐍𝐀𝐓𝐔’
– 𝐀𝐍𝐒𝐀𝐌𝐁𝐋𝐔𝐋 𝐃𝐄 𝐃𝐀𝐍𝐒𝐔𝐑𝐈 𝐏𝐎𝐏𝐔𝐋𝐀𝐑𝐄 𝐌𝐀𝐆𝐇𝐈𝐀𝐑𝐄 𝐃𝐈𝐍 𝐎𝐑𝐀Ș𝐔𝐋
𝐏𝐄𝐂𝐈𝐂𝐀, 𝐉𝐔𝐃𝐄Ț𝐔𝐋 𝐀𝐑𝐀𝐃
*
– 𝐌𝐚𝐫𝐢𝐚 𝐑𝐔𝐒𝐍𝐀𝐂 – 𝐔𝐔𝐑 𝐂𝐚𝐫𝐚ș- 𝐒𝐞𝐯𝐞𝐫𝐢𝐧
– 𝐂𝐨𝐫𝐮𝐥 𝐅𝐢𝐥𝐢𝐚𝐥𝐞𝐢 𝐔𝐔𝐑 𝐂-𝐒 𝐆𝐋𝐀𝐒𝐔𝐋 𝐔𝐂𝐑𝐀𝐈𝐍𝐄𝐍𝐈𝐋𝐎𝐑
– 𝐂𝐨𝐫𝐮𝐥 𝐆𝐇𝐈𝐎𝐂𝐄𝐋𝐔𝐋
– 𝐀𝐧𝐬𝐚𝐦𝐛𝐥𝐮𝐥 𝐋𝐔𝐋𝐔𝐆𝐇𝐈 𝐒𝐇𝐔𝐊𝐀𝐑, 𝐓𝐢𝐦𝐢ș𝐨𝐚𝐫𝐚
– 𝐆𝐫𝐮𝐩𝐮𝐥 𝐯𝐨𝐜𝐚𝐥 𝐅𝐄𝐑𝐌𝐄𝐂Ă𝐓𝐎𝐀𝐑𝐄𝐋𝐄
– 𝐆𝐫𝐮𝐩𝐮𝐥 𝐝𝐞 𝐝𝐚𝐧𝐬𝐚𝐭𝐨𝐫𝐢 𝐂𝐎𝐏𝐈𝐈𝐈 𝐕𝐄𝐒𝐄𝐋𝐈 𝐝𝐢𝐧 𝐂𝐨𝐦𝐮𝐧𝐚 Ș𝐭𝐢𝐮𝐜𝐚

𝐈𝐌𝐏𝐎𝐑𝐓𝐀𝐍𝐓!

• Intrarea la Șura, pe perioada FESTIVALULUI ETNICA este liberă.

• Parcarea la Șura, pe perioada FESTIVALULUI ETNICA este liberă.

• participanții au la dispoziție transport special cu autobuze către Șura/lacul Secu, după cum urmează:

𝐏𝐋𝐄𝐂𝐀𝐑𝐄 𝐒𝐏𝐑𝐄 𝐅𝐄𝐒𝐓𝐈𝐕𝐀𝐋𝐔𝐋 𝐄𝐓𝐍𝐈𝐂𝐀/𝐋𝐀𝐂𝐔𝐋 𝐒𝐄𝐂𝐔

TRASEU: stația Fabrica de Pâine – Govândari – stația Nera – Muncitoresc – lacul Secu (plecare din două în două ore)

VINERI : 16.00 – 19.00

SÂMBĂTĂ – DUMINICĂ: 10.00 – 19.00

Î𝐍𝐓𝐎𝐀𝐑𝐂𝐄𝐑𝐄 𝐋𝐀 𝐑𝐄Ș𝐈Ț𝐀

Traseul: La Șură – stația Piața Republicii (Muncitoresc)

Ora 23.00

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

3 × 1 =