Reşiţa a revenit cu un egal în Liga Zimbrilor la Handbal. Vulpe a înscris în ultima secundă

CU BUZAU 23 23

Momentul mult aşteptat al întâlnirii handbalului reşiţean cu Liga Naţională de Handbal s-a produs joi după-amiază în Sala Polivalentă din Reşiţa. CSM a întâlnit în prima etapă pe Handbal Club Buzău, o echipă, teoretic, superioară nou-promovatei. Rezultatul final 23-23, după ce Reşiţa a avut cinci goluri avantaj la pauză: 12-7. Cu puţină şansă, gazdele puteau să câştige, dar şi să piardă, în acelaşi timp.

Reşiţa a început meciul cu emoţii, permiţând oaspeţilor să conducă cu 2-0 şi 2-1, apoi 3-2. După ce au egalat în min. 13, a urmat o perioadă bună pentru reşiţeni, care s-au desprins repede pe tabelă, buzoienii nereuşind să înscrie vreun gol în 16 minute de joc. CSM a intrat la vestiare cu un avantaj confortabil, de cinci goluri, şi cei 3-400 de spectatori au sperat la o victorie a gazdelor.

Surprinzător, după pauză cei care s-au blocat au fost reşiţenii, care timp de aproape nouă minute nu au reuşit să înscrie în poarta oaspeţilor. A fost momentul în care internaţionalul Şania a ieşit la rampă, profitând de degringolada din apărarea Reşiţei. În min. 38 Buzău a egalat pe tabelă şi, mai mult de atât, a preluat conducerea chiar şi la două goluri diferenţă. 19-21, în min. 54, şi 21-23, în min. 58. Reşiţa a revenit de fiecare dată, crezând în şansa ei până la capăt. Şi ceea ce puţini mai credeau, s-a întâmplat. În min. 59 Buzău conducea cu 23-22 şi se afla în atac, iar cu doar 10 secunde înainte de final au ratat, gazdele au plecat repede pe contraatac, fault şi lovitură la poarta adversă în ultima secundă. Dând dovadă de sânge rece, Sandu Vulpe a tras prin ocolire, surprinzând pe toată lumea, înscriind golul egalizator.