Jos pălăria! Progresul Ezeriş a promovat în Liga a III-a!

Progresul Ezeris promovat

În sezonul 2017-2018 evolua încă în Liga a V-a cărăşeană, iar acum sărbătoreşte promovarea în Liga a III-a! Frumoasa aventură fotbalistică a Progresului Ezeriş, grupare cu o istorie de numai cinci ani, a ajuns la momentul visat de toţi cei care au pus umărul la această spectaculoasă ascensiune.

Ultima bătălie pentru un loc în eşalonul trei s-a dat pe stadionul „Michael Klein” din Hunedoara, contra Ştiinţei Turceni, campioana Gorjului. Pentru a fi sigură de promovare, Progresul avea nevoie de toate cele trei puncte, iar cărăşenii au jucat încă din start cu convingerea că victoria le este la îndemână. Eforturile ofensive ale Progresului au dat roade în minutul 27, când campioana Caraş-Severinului a deschis scorul prin Alexandru Rusnac. Minutul 53 al meciului a adus şi golul doi: Alexandru Avramovici a scăpat singur spre poartă, l-a păcălit şi pe goalkeeperul advers şi a marcat în poarta goală. Acelaşi Avramovici, un adevărat ghimpe în coasta apărării gorjene, a repetat isprava în minutul 79, majorând la 3-0 avantajul campioanei cărăşene. Tabela nu s-a mai modificat până la final, iar Progresul Ezeriş şi-a trecut în palmares o victorie clară şi o promovare pe deplin meritată.

Cu trei puncte în cont, Ştiinţa Turceni ocupă locul doi în această minigrupă, şi poate spera şi ea la promovare, întrucât cele mai bune 7 ocupante ale poziţiilor secunde pot beneficia de eventuale retrageri din Liga a III-a. Pe ultimul loc se află Victoria Zăbrani, campioana Aradului, care a rămas cu un punct. (Foto: facebook)