CSM Reşiţa a pierdut duelul cu AHC Dobrogea Sud

WhatsApp Image 2020 09 15 at 15.16.13

Echipa de handbal CSM Reşiţa încheie fără victorie turneul de la Sfântu Gheorghe. În etapa a treia, rosso-nerii reşiţeni au cedat la o diferenţă de opt goluri în faţa echipei AHC Dobrogea Sud, care este şi liderul campionatului după primele trei etape din noul sezon al Ligii Zimbrilor. Cu meciuri programate în fiecare zi şi un lot subţire, din care lipsesc nu mai puţin de şapte jucători de bază, CSM Reşiţa a rezistat doar o repriză în faţa puternicei echipe de la malul mării. Practic, reşiţenii au condus pe tabelă în cea mai mare parte a primei reprize, au avut şi avantaj de trei goluri în minutul 20, dar au cedat iniţiativa chiar înaintea pauzei, dobrogenii reuşind să egaleze şi să treacă în faţă cu un gol în ultimul minut al reprizei. A fost 15-14 pentru Dobrogea Sud la pauză, iar în partea a doua a jocului oboseala şi-a spus cuvântul. CSM Reşiţa a pierdut treptat teren, iar Dobrogea Sud a obţinut în final o victorie fără emoţii, cu scorul de 29-21.

„Jocul de astăzi a fost dificil din mai multe puncte de vedere, dar pot spune că am pierdut pe fondul oboselii acumulate. Am jucat extraordinar aproape toată repriza I, am condus pe tabelă în faţa Constanţei, dar ne-am consumat „motorina”, ca să spun aşa. Suntem doar 15, asta este. În a doua repriză ne-am străduit, dar chiar nu am putut face mai mult. Cu trei portari şi patru jucători tineri, fără nicio experienţă, n-am putut face faţă la trei meciuri în trei zile. A fost prea mult. Îmi pare rău pentru meciul de ieri, că n-am reuşit să egalăm şi să luăm măcar un punct. Sper ca norocul care ne-a lipsit acolo să se întoarcă altundeva”, a spus după joc antrenorul Bojan Butulija.

După primele trei etape disputate în sistem turneu, CSM Reşiţa ocupă locul penultimul loc al clasamentului, dar trebuie remarcat faptul că rosso-nerii au jucat contra formaţiilor de pe primele două locuri, AHC Dobrogea Sud şi CSM Bucureşti. În partea inferioară a clasamentului, fără puncte deocamdată, se mai află CSM Vaslui şi CS Magnum Botoşani. Liga Zimbrilor va continua cu un turneu şi mai mare, de 6 etape, care se va desfășura în perioada 4-11 octombrie.