Toamnă bogată pentru judoka Alexandru Matei

judoka

Tânărul judoka Alexandru Matei e în mare formă în această toamnă! Pandemia nu l-a scos din ritm pe talentatul sportiv originar din Caransebeş, care concurează de câţiva ani pentru LPS CSM 2007 Focşani. În urmă cu câteva zile, Alex Matei a cucerit medalia de aur a categoriei 60 de kg la Campionatele Naţionale Under 21 de la Poiana Braşov. În cadrul aceleiaşi competiţii, el şi-a trecut în palmares și un argint în întrecerea echipelor. Rezultatele excelente de la Naţionalele U21 confirmă practic evoluţia foarte bună pe care Alex Matei a avut-o luna trecută, la Naţionalele de seniori. Alex a reușit să cucerească atunci o medalie de bronz, luptând la o nouă categorie de greutate și cu adversari mult mai în vârstă decât el. Aurul de la tineret nu este o surpriză pentru Iulian Surlă, antrenorul care îl pregăteşte pe Alex la Focşani.

„Este un rezultat așteptat, dacă este să mă raportez la munca depusă de Alex. Nivelul categoriei a fost unul destul de bun, iar sportivii înfruntați au fost medaliați la concursurile anterioare de nivel național. Ca să fiu cât se poate de sincer, și la C.N. de seniori m-am așteptat la același rezultat, dar rezultatul a fost să fie altul. În continuare ne pregătim pentru Cupa României, competiție pentru seniori de la care am așteptări foarte mari”, a spus tehnicianul Iulian Surlă.

Medalia de aur de la Under 21 reprezintă şi un frumos cadou pe care tânărul judoka şi l-a făcut cu puţin timp înaintea zilei sale de naştere: astăzi, Alex Matei împlineşte 18 ani. De menţionat că Alexandru Matei este şi cel mai tânăr cetățean de onoare al orașului Caransebeș, titlu care i-a fost înmânat în urmă cu exact un an, în ziua în care a împlinit 17 ani.