Înotătorii masters ai Reşiţei, de 18 ori pe podium la Gyula!

Înotătorii

Reprezentanţii clubului de înot masters „Reşiţa 07” şi-au reconfirmat valoarea la campionatul național de vară al Ungariei, competiţie desfăşurată la Gyula în perioada 26-28 iunie. Evenimentul sportiv din ţara vecină a fost onorat de participarea a 259 de înotători, reprezentând 47 de cluburi din patru țări: România, Serbia, Slovacia și Ungaria.

Clubul “Reşiţa 07” a intrat în competiţie cu şase înotători şi s-a întors acasă cu 18 medalii: 11 de aur, 5 de argint şi 2 de bronz. Rezultate remarcabile a obţinut Marcel Rasadean (categoria 45-49 ani), care şi-a trecut în palmares şase medalii de aur, una de argint şi una de bronz. Trei medalii de aur a cucerit Alexandru Kuhn (categoria 65-69 ani), iar Ionuţ Pîrjol (categoria 25-29 ani) şi-a îmbogăţit palmaresul cu două medalii de aur şi două de argint.

Nici fetele nu s-au întors fără medalii de la Gyula: Dorina Iana (categoria 65-69 ani) a câştigat o medalie de argint şi una de bronz, iar Yvonne Demenyi (categoria 50-54 ani) a adus acasă o medalie de argint.

Desfăşurat în bazin olimpic descoperit (50 m), concursul de la Gyula a marcat aniversarea a 50 de ani de înot masters în Ungaria. Înotul pentru adulţi din această ţară reprezintă la ora actuală cea mai puternică mișcare de nataţie masters din estul Europei.