Încă o victorie, la fotbal, în Valea Domanului. CSM-Pandurii Tg. Jiu 3-1, în Liga a II-a

CU PANDURII 17 AUG 2019

CSM Reşiţa continuă parcursul bun în Liga a II-a la Fotbal. După 2-0 cu „U“ Cluj, în debutul campionatului, şi 1-1 în deplasarea de la Moveni, rossonerii au întlnit sâmbătă, de la 11, pe teren propriu, ex-divizionara Pandurii Lignitul Tg. Jiu.

Chiar dacă gorjenii nu obţinuseră niciun punct în primele două etape şi nici nu înscriseseră gol, conducătorii grupării din Valea Domanului erau precauţi înainte de meci, Cristi Bobar avertizând în privinţa forţei de joc a oaspeţilor. Dovadă că, în min. 4 aceştia au declanşat un contraatac rapid la capătul căruia Raşoveanu, din apropierea punctului cu var, a reluat fulgerător pe sub portarul Zimmermann.

La 0-1, reşiţenii au ripostat imediat, s-au apropiat mai mult de poarta gorjenilor, Dat şi Vădrariu, folosit ca mijlocaş de data aceasta, făcându-şi prezenţa în ofensivă. În min. 12 Ene Daniel a a reluat din drop  sub transversală o minge respinsă în faţă de portarul oaspeţilor, Coţolan. CSM-Pandurii 1-1.

Gazdele au continuat să-şi facă jocul pe aripi şi de acolo să centreze în faţa porţii în special prin Vădrariu. Cu şapte minute înainte de sfârşitul primei reprize, Vădrariu a creat panică în careul advers, apărarea oaspeţilor a gafat în lanţ, iar Săulescu, aflat pe fază, a reluat mingea în poartă de la 6 metri, ducând CSM-ul în avantaj: 2-1.

După pauză aspectul jocului a rămas neschimbat, Coman a ratat în două rânduri, min. 63 şi 67, desprinderea decisivă. Pe acest fond al ratărilor, oapeţii au avut şi ei o bună oportunitate de a înscrie şi de a egala la o minge centrată de pe partea stângă a atacului lor.

Scorul final de 3-1 a fost stabilit în min. 73 de acelaşi Ene Daniel care a făcut un stop perfect, cu călcâiul, la centrarea din partea stângă a lui Dat, reluând în colţul lung al porţii adverse.

O victorie importantă pentru CSM Reşiţa care se dovedeşte că are un lot echilibrat şi jucători de valori apropiate.

CSM Reşiţa: Zimmermann-Banac, Ehmann, Vasiu, Vădrariu-Breşneni, Danci, Poiană, Săulescu-Dat, Ene Daniel.

Au mai jucat: Coman, Velici, Cristea.

Pandurii Tg.Jiu: Mihai Coţolan-Nicolae Coţolan, Oiţă, Bratu, Chiş-Lica, Trancă, Vasilescu, Popescu-Raşoveanu, Nichifor.