Gimnastica ritmică reşiţeană şi-a îmbogăţit palmaresul cu două medalii naţionale

gimnastica ritmica

Municipiul Ploieşti a găzduit zilele trecute Campionatul Naţional de gimnastică ritmică pentru junioare mici, junioare şi senioare, eveniment sportiv la care au participat şi opt sportive de la secţia de profil CSS Reşiţa. Tinerele gimnaste pregătite şi însoţite de profesoarele Luminiţa Laţcu şi Dana Târba au avut evoluţii bune, care le-au adus două medalii de bronz şi alte câteva clasări aproape de podium. Bilanţul e unul mulţumitor, având în vedere condiţiile grele de pregătire din perioada pandemiei, apreciază antrenoarea Luminiţa Laţcu.

„După o pauză mare de competiţii, cu antrenamente online şi antrenamente desfăşurate de puţin timp în sală – faţă de alte cluburi care au beneficiat de sală şi pe perioada pandemiei – eu sunt mulţumită de sportivele noastre, ale Clubului Sportiv Şcolar din Reşiţa. Ne-am clasat cu echipa de categoria a 4-a pe locul 3, deci am obţinut o medalie de bronz, prin sportivele Sofia Perneu, Dariana Condescu, Isabel Ungureanu şi Rebeca Grădinaru. Tot la această categorie, Sofia Perneu a evoluat cel mai bine. A obţinut locul 7 la individual, ceea ce îi aduce automat o calificare la Cupa României din noiembrie. Tot Sofia a obţinut locul 5 la cerc, locul 8 la panglică şi locul 6 la minge. Isabel Ungureanu, locul 9 la panglică, Anamaria Mihalache a obţinut locul 9 la panglică, la categoria a 3-a. Larisa Ristea, junioara Clubului Sportiv Şcolar din Reşiţa, a obţinut medalia de bronz la obiectul cerc. Am avut şi o senioară, Cătălina Anghelina, care a obţinut locul 7 la panglică şi minge, locul 8 la individual compus şi măciuci”, a precizat Luminiţa Laţcu.

În acest an, Federaţia Română de Gimnastică Ritmică va mai organiza două concursuri importante: Cupa României şi Festivalul Naţional de gimnastică ritmică, evenimente sportive care ar urma să aibă loc la Bucureşti, în zilele de 7 şi 8 noiembrie.